Aké potraviny u nás nájdete a aké u nás nenájdete

V Ozajstnom jedle - Sklizeno sme si dali za úlohu ponúkať kupujúcim sústredenú ponuku ozajstných potravín, predovšetkým od malých a stredných výrobcov a farmárov tak, aby ste u nás mohli spraviť kompletný nákup kvalitných potravín. Nevyhýbame sa ani väčším výrobcom, a to predovšetkým tam, kde je ponuka od malých výrobcov skromná alebo neexistuje.

 

Všetky potraviny, ktoré ponúkame, musia spĺňať naše štyri hlavné piliere:

Kvalita a zase kvalita

Naše potraviny musia byť vyrobené z kvalitných surovín, pričom nás zaujíma výrobný postup. Ozajstné jedlo je podľa nás to, ktoré obsahuje skvelé suroviny, ktoré sú spracované s úctou k ich kvalite a pri výrobe je cieľom dostať z nich to najlepšie. Zo skúseností vieme, že to výrobca dosiahne používaním skôr tradičných postupov, a preto im dávame prednosť. Svoje pevné miesto u nás majú biopotraviny, ktoré považujeme za pomyselný vrchol kvality v zmysle certifikácie. Podiel biopotravín v Ozajstnom jedle - Sklizeno je priemerne 50 % a neustále rastie.

A čo nenájdete? U nás nenájdete šunku so stopovým množstvom mäsa ani jogurt zahusťovaný škrobom, prípadne odstredené a homogenizované mlieko UHT.

Predovšetkým lokálny pôvod

Prednosť u nás majú a vždy mať budú kvalitní výrobcovia zo Slovenska a ideálne priamo z regiónu, kde sa predajňa nachádza. Dávame prednosť potravinám, ktoré k nám nemusia zbytočne cestovať cez polovicu sveta a sú prirodzenou súčasťou nášho jedálnička. Aj preto majú často predajne v skupine Sklizeno rôznych dodávateľov – vyberajú si to najlepšie zo svojho regiónu.


Ponuku dopľňame o kvalitné zahraničné potraviny, ktoré sa u nás nevyrábajú vôbec, alebo v dostatočnej kvalite. Týka sa to napríklad kávy, čokolády, niektorých orieškov, korenia alebo delikates ako sú syry, sušené šunky, alebo salámy. Podobne to platí aj pre ovocie a zeleninu tam, kde slovenské zdroje nestačia, a to predovšetkým v zime.

Žiadna zbytočná chémia 

Vyhýbame sa zbytočnej chémii v jedle a dávame prednosť potravinám, ktoré sú prirodzené, chutia ako im predurčuje sama surovina, a ktoré sa neschovávajú za dochucovadlá a konzervanty.

Vieme, že nie všetko sa dá vyrobiť bez chémie a nevyhýbame sa jej absolútne. Vyberáme však také výrobky, ktoré jej obsahujú iba technologické minimum a neobsahujú chemické dochucovadlá a zbytočné množstvo konzervantov.

Chuť nás zaujíma

To, čo robí ozajstné jedlo ozajstným a k čomu sa chceme vždy vrátiť, je chuť. Žiadny z predchádzajúcich pilierov ju nikdy nesmie zatieniť alebo prebiť. U nás jednoducho predávame potraviny, ktoré dobre chutia, aj keď si uvedomujeme, že ide o subjektívne kritérium. 

 

Stiahnite si našich obrazových sprievodcov hovädzím a bravčovým/jahňacím mäsom

Prečo nakupovať kvalitné výrobky?

Predajne Ozajstné jedlo – Sklizeno a Sklizeno nie sú biopredajne ani obchody so zdravou výživou, ako ich poznáme. V našej ponuke nájdete predovšetkým nefalšované potraviny, ktoré bez ohľadu na značku či nálepku spĺňajú tie najvyššie nároky na kvalitu. Kvalitu potravín totiž prekvapivo netvorí marketing a reklama, ale pôvod, poctivý spôsob výroby a hlavne prirodzená chuť. V našej ponuke preto nájdete predovšetkým výrobky, ktoré neobsahujú žiádne "éčka", alebo len ich nutné minimum. Nebezpečné a kontroverzné látky sú u nás tabu.

Nie každé „éčko" je však zdraviu nebezpečné. Naučte sa čítať etikety a odhaľovať drobné, ale hlavne podstatné prehrešky výrobcov potravín. Farbivá, arómy, konzervanty, zvýrazňovače chuti, regulátory, zlepšovacie látky, stabilizátory, modifikované škroby atď. Orientovať sa v spleti éčiek nie je jednoduché. Pomáhať vám v tom však môže iniciatíva CEFF (Certified E-Friendly Food), ktorá je naším partnerom. Certifikáty CEFF (označené logom) získavajú výrobky bez hlavných a najviac zbytočných kategórií éčiek - konkrétne konzervantov, umelých farbív, sladidiel a glutamanu. Viac informácií o CEFF nájdete na www.ceff.info vrátane zoznamu éčiek a prehľadu jednotlivých kategórií.

V našich predajniach budú postupom času výrobky certifikované CEFF označované touto značkou: